Instytut Psychologii Zdrowia PTP

zaprasza do udziału w szkoleniu finansowanym przez PARPA
w ramach Narodowego Programu Zdrowia

„Psychoterapia osób uzależnionych
w pogłębionej fazie terapii”

Szkolenie obejmuje dwie sesje w dniach:
pierwsza sesja - 11-13 października 2019 r. oraz druga sesja - 9-11 listopada 2019 r.

Szkolenie odbędzie się w Fundacji ETOH w Warszawie, ul. Mszczonowska 6.
Uczestnicy nie ponoszą kosztów udziału w szkoleniu ani pobytu i wyżywienia w ośrodku Fundacji ETOH.

Prosimy o nadsyłanie wypełnionej ankiety na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Telefon: 22 863 90 97 lub 22 863 87 38.

Szkolenie ma na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności osób pracujących z pacjentami uzależnionymi po podstawowym programie terapii. Pacjenci tacy na ogół potrafią przez dłuższy czas utrzymywać abstynencję i radzą sobie z objawami uzależnienia, jednak nadal mają problemy emocjonalne, osobowościowe oraz trudności w relacjach i braki w umiejętnościach potrzebnych do radzenia sobie w życiu na trzeźwo. Psychoterapia tych problemów wymaga od terapeuty integrowania terapii uzależnień i psychoterapii innych zaburzeń, co wymaga stałego podnoszenia kompetencji.

W trakcie trwania szkolenia będą poruszane następujące tematy:

1. wzajemne oddziaływanie psychologicznych mechanizmów uzależnienia oraz śladów traumatycznych doświadczeń, destrukcyjnych schematów osobowościowych i zaburzeń emocjonalnych,
  2. rola traumatycznych doświadczeń i destrukcyjnych relacji z dzieciństwa na powstawanie problemów w dorosłym życiu osób uzależnionych,
  3. strategie pracy nad problemami osobistymi i zaburzeniami emocjonalnymi (stany lękowe, depresyjne, chroniczna złość, wstyd, poczucie winy, autoagresja) z osobami uzależnionymi,
  4. analiza i problemy w relacji terapeutycznej.

Uczestnicy będą analizowali pracę z przypadkami przedstawianymi przez prowadzących oraz z własnymi pacjentami.

W czasie pierwszej sesji uczestnicy będą uczyli się rozpoznawania problemów i strategii pracy w pogłębionej fazie terapii a w czasie drugiej stosowania strategii i procedur do określonych przypadków, także własnych pacjentów.

Będziemy też uczyć analizy i opisu procesu psychoterapeutycznego, relacji terapeutycznej oraz przebiegu pracy z pacjentem zgodnie z wymaganiami do egzaminów certyfikacyjnych.

Na koniec szkolenia uczestnicy otrzymają książki wydawnictwa UJ związane z poruszaną tematyką.

Zadanie finansowane jest ze środków  Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Warszawa 2019